Церква в світі. Місіонерська проповідь


Прес-секретар вікаріатства взяв участь у Всеукраїнській конференції (Умань)


5 листопада 2013 року, з благословення Преосвященнішого єпископа Макарівського Іларія, вікарія Київської Митрополії, керуючого Макарівським вікаріатством, голови Синодального комітету з біоетики та етичних питань Української Православної Церкви, прес-секретар Макарівського вікаріатства архімандрит Філарет (Єгоров) взяв участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Християнські цінності в системі освіти: теорія, традиції, практика».

Конференція відбувалася в Уманському державному педагогічному університеті ім. П. Тичини, який і виступив її організатором. Науковий захід відкрила Ярошинська Олена Олександрівна, кандидат педагогічних наук, доцент, проректор з наукової роботи УДПУ ім. П. Тичини.

Архімандрит Філарет, який є викладачем Вищих православних педагогічних курсів ім. св. рівноапостольного князя Володимира, головою комісії з благодійництва Макарівської районної ради, передав поклін та привітання керуючого Макарівським вікаріатством та представив доповідь по темі «Співпраця працівників освітніх закладів, влади на місцях та священнослужителів у Макарівському вікаріатстві Київської єпархії в справі ствердження християнських цінностей на прикладі Макарівського району Київської області».

У доповіді було розкрито основні аспекти співпраці священнослужителів у освітній сфері як з державними навчальними закладами (школи – загальноосвітні, музичні, спортивні; дитсадки; соціальні центри для дітей з особливими потребами), так і з недержавними освітніми організаціями. Останні можуть бути як світськими (центри творчості, гуртки), так і церковними (недільні школи, курси та інститути богословської чи православної спрямованості для дорослих, дитячі відділення при них).

Було представлено можливість різних підходів до участі священнослужителів у освітньо-виховному процесі. Це і співпраця з керівництвом навчальних закладів та безпосередньо з вихователями, наставниками, вчителями, особливо – вчителями християнської етики. І відвідування священиками цих закладів, проведення бесід з вихованцями, запрошення їх до відвідування храму, участі в богослужіннях (зокрема було підкреслено позитивну тенденцію, коли діти приходять до церкви всім класом або групою на чолі з викладачем, готуються до сповіді та Причастя).

Було наголошено на особливій сфері - участі служителів Церкви у становленні методології навчання, наприклад, шляхом представлення відповідних доповідей на семінарах, які організуються безпосередньо для працівників методичних кабінетів, керівників районних і міських методичних об’єднань тощо.

Виховний процес не обмежується аудиторією, тож учасникам конференції були представлені практичні напрацювання з організації та проведення свят, соціальних та благодійних акцій, паломницьких та культурно-освітніх поїздок як для дітей, що навчаються у звичайних чи недільних школах, так і для дітей з особливими потребами.

До таких свят та акцій можуть бути долучені й вихованці шкіл. У практиці району неодноразовими є виступи місцевих шкільних колективів у соціальних дитячих центрах; традиційною є і зимова акція «Помічники святого Миколая», яка відбувається силами самих учнів під спільним керівництвом священнослужителів та вчителів.

Гарною можливістю поєднувати виховання та дозвілля є влаштування дитячих поселень-таборів силами парафії. Розповідь про ці заходи, які регулярно відбуваються у Макарівському районі, також була представлена увазі слухачів конференції.

Архімандрит Філарет поділився досвідом сприяння служителів Церкви освітньому процесу у формі встановлення премій для найкращих учнів школи. Такий захід одночасно є й патріотично-виховним, оскільки премії носять ім’я видатної людини, життя якої пов’язано з місцевою громадою, і яку ще пам’ятає старше покоління.

Окрему увагу було приділено взаємодії священнослужителів із місцевою владою всіх ланок у сфері освіти.

Під час конференції відбувся круглий стіл на тему «Особливості впровадження дисциплін духовно-морального спрямування в освітній простір України», під час якого було обговорено питання щодо сучасної практики, основних проблем та шляхів їх вирішення, перспектив такого впровадження.

Модератором круглого столу виступив Хромець Віталій Леонідович, кандидат філософських наук, доцент кафедри культурології Національного педагогічного університету ім. Драгоманова (Київ).

В роботі конференції активну участь взяв викладач Уманського державного педагогічного університету протоієрей Вадим Паєвський. Серед доповідачів виступили співробітник Всеукраїнського православного педагогічного товариства, кандидат фізико-математичних наук протоієрей Богдан Огульчанський (тема – «Християнські цінності національної культури в парадигмі сучасної освіти: спосіб та послідовність викладу»); секретар Місіонерського відділу та Відділу релігійної освіти та катехізації при Священному Синоді Української Православної Церкви Ірина Ковальчук (тема - «Святе і святість як цінності сучасного світу»).

В конференції взяли участь понад 40 фахівців з різних навчальних закладів України. До роботи наукового форуму активно долучилися студенти Уманського державного педагогічного університету – майбутні освітяни нашої держави.

Під час роботи педагогічного заходу були обговорені і питання щодо подальшої співпраці між Макарівським вікаріатством та Уманським державним педагогічним університетом, іншими вищими навчальними закладами України та світу, здебільшого педагогічного спрямування.